„Wzrost entuzjazmu w Polsce według artykułu z Niemiec”
Nowy premier Polski, Donald Tusk, został pozytywnie przyjęty przez opinie publiczną ze względu na swoje poparcie dla rozbudowy energetyki jądrowej w kraju. Decyzja ta nie budzi kontrowersji, ponieważ obecnie na polskiej scenie politycznej panuje ogólny konsensus co do konieczności przejścia na energię jądrową w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię oraz spełnienia wymogów polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
Zauważa się, że Polska znajduje się obecnie między dwoma krajami w Europie, które uważają energię jądrową za kluczową technologię – Francją, tradycyjną potęgą nuklearną na Zachodzie, i teraz również Polską, która przewartościowuje swoje podejście do energetyki jądrowej. W kontekście planowanego wyłączenia ostatnich elektrowni atomowych w Niemczech do 2023 roku, Polska staje się ważnym graczem na europejskiej mapie energetycznej.
Polski zwrot w kierunku energetyki jądrowej obejmuje nie tylko budowę dużych elektrowni, ale również małych reaktorów modułowych (SMR). Już teraz zgłoszono ponad sto planów stworzenia takich reaktorów, co czyni Polskę europejskim liderem w tej dziedzinie. Jednakże, podobne projekty są również realizowane we Francji, Czechach i innych krajach UE. Technologia reaktorów SMR jest rozpatrywana jako część renesansu jądrowego, który nabiera tempa od czasu kryzysu energetycznego w UE.
Jednym z przełomowych projektów w Polsce jest decyzja konsorcjum Orlen Synthos Green Energy (OSGE) o budowie 24 reaktorów SMR w sześciu lokalizacjach. Dodatkowo, amerykańska firma GE Hitachi planuje zbudować reaktor BWRX-300 do 2030 roku. Polska przygotowuje się także do korzystania z innych technologii SMR, co może doprowadzić do prawdziwego boomu na tę dziedzinę w Europie.
Euforia wokół reaktorów SMR w Polsce jest widoczna w opinii publicznej, gdzie aż 60 procent Polaków popiera budowę takich reaktorów, a 75 procent ogólnie popiera rozwój energetyki jądrowej. Energia jądrowa ma więc szansę zastąpić węgiel, który obecnie stanowi ponad 70 procent miksu energetycznego w Polsce.
Reaktory SMR mają potencjał, aby znacząco wpłynąć na dostawy energii cieplnej oraz przyczynić się do dekarbonizacji sektora energetycznego. Ich rozbudowa w Polsce może przynieść realne korzyści w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi oraz zapewnienia stabilności dostaw energii. W związku z powyższym, Polska zyskuje coraz większe uznanie w Europie jako kraj, który aktywnie reaguje na wyzwania związane z energetyką, stając się jednym z liderów w zakresie nowoczesnych technologii jądrowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.