
Wzrost problemu związany z delfinami na fentanylu – coraz bardziej niebezpieczne zjawisko
Badanie naukowców z Texas A&M University-Corpus Christi (TAMU-CC) przyniosło zaskakujące wyniki dotyczące zanieczyszczenia farmaceutykami delfinów z Zatoki Meksykańskiej. Spośród 89 przebadanych delfinów, u 30 z nich znaleziono ślady różnych substancji farmaceutycznych, w tym aż 24 osobniki miały w swoim organizmie ślady popularnego opioidu – fentanylu. To zaniepokajające odkrycie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że fentanyl jest substancją o ogromnym potencjale uzależniającym i często odpowiedzialną za masowe zgony związane z opioidami.
Naukowcy obawiają się, że obecność tych substancji w organizmach delfinów może mieć negatywny wpływ na cały ekosystem Zatoki Meksykańskiej. Substancje farmaceutyczne stały się nowym rodzajem zanieczyszczeń mikroplastikowych, które stwarzają coraz większy problem nie tylko w tym konkretnym obszarze, ale na całym świecie. Ich obecność zaobserwowano już w różnych ekosystemach wodnych, co wskazuje na globalny charakter tego zagrożenia.
Badania prowadzone przez naukowców TAMU-CC polegały na badaniu tkanki tłuszczowej delfinów poprzez biopsje. Wyniki były zaskakujące, zwłaszcza w przypadku sześciu martwych osobników, u których stwierdzono obecność fentanylu. To sugeruje, że zanieczyszczenie farmaceutyczne może mieć śmiertelne konsekwencje dla niektórych osobników populacji delfinów.
Trudno jest określić, skąd dokładnie pochodzą te substancje farmaceutyczne w organizmach delfinów. Jedną z hipotez sugeruje, że mogą one pochodzić ze ścieków, które wchłaniają ofiary delfinów, takie jak ryby i krewetki. Innym potencjalnym źródłem jest przemyt narkotyków przez meksykańskie kartele wodami Zatoki Meksykańskiej. Istnieje również możliwość, że delfiny pozyskują te substancje poprzez dietę lub wchłanianie przez skórę.
Odkrycie substancji farmaceutycznych w organizmach delfinów pokazuje, jak poważnym problemem staje się zanieczyszczenie wód morskich. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania doprowadzą do szerszych działań mających na celu zidentyfikowanie i eliminację źródeł tego zanieczyszczenia. Konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych, aby chronić ekosystem Zatoki Meksykańskiej i inne obszary morskie przed negatywnym wpływem substancji farmaceutycznych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.