
Z Nowym Rokiem rozkwitają nowe miasta w Polsce
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na wnioski kilku samorządów dotyczące zmian statusu miast i granic gmin. W wyniku przeprowadzonych analiz oraz konsultacji z lokalnymi władzami, podjęto decyzję o nadaniu statusu miasta siedmiu miejscowościom oraz wprowadzeniu zmian w granicach siedmiu gmin i czterech miast.
Najwięcej nowych miast – aż trzy – pojawi się w województwie lubelskim. Będą to Końskowola, Kurów i Wąwolnica. Pozostałe miejscowości, które zyskają status miasta to: Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie), Sobków (woj. świętokrzyskie) oraz Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).
W ramach zmian w granicach gmin, rząd planuje siedem nowych podziałów: pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminami Moszczenica i Biecz, a także Sucha Beskidzka i Zembrzyce, gminami Zarzecze i Kańczuga, między miastem Orzesze i gminą Ornotowice, pomiędzy gminami Kaźmierz i Szamotuły oraz miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.
Od 1 stycznia 2025 r. w życie wchodzi również kilkanaście zmian w granicach miast: Lubsko, Lubień Kujawski, Rejowiec i Olsztyn. Z kolei władze gminy Batorz zmienią swoją siedzibę z Batorza na Batorz Pierwszy.
Ministerstwo podkreśla, że wszystkie decyzje podjęto po przeanalizowaniu wszystkich aspektów i konsultacjach z lokalnymi społecznościami. Zmiany te mają na celu lepsze dostosowanie struktur administracyjnych do potrzeb mieszkańców oraz efektywne zarządzanie danym obszarem. Oczekuje się, że nowe miasta oraz zmiany w granicach gmin i miast przyczynią się do rozwoju regionów oraz poprawy warunków życia mieszkańców.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.