Zagrożenie alkoholowe w Korei Północnej: Kim Dzong Un ostrzega.
Według informacji podanych przez państwowe media, Kim Dzong Un udzielił publicznej reprymendy kilkudziesięciu urzędnikom partyjnym za ich niewłaściwe zachowanie podczas „imprezy alkoholowej”. Wykroczenia miały miejsce w powiatach Onchon i Usi, gdzie trwają prace budowlane nad fabrykami w ramach „Polityki rozwoju regionalnego 20×10”, mającej na celu modernizację regionów wiejskich.
Agencja informacyjna NK News podała, że w ostatnich tygodniach odbyły się liczne uroczystości związane z inauguracją fabryk produkujących różnorodne towary. KCNA potwierdziła, że w Onchon ponad 40 urzędników zostało ukaranych za nieodpowiednie zachowanie podczas zbiorowej imprezy alkoholowej. Wysocy rangą członkowie PPK wskazali, że taka postawa jest całkowicie sprzeczna z linią partyjną w kwestii budowy dyscypliny.
Natomiast w regionie Usi, które leży na południowym-zachodzie kraju, natura naruszeń nie została ujawniona, chociaż raport cytowany przez KCNA wskazywał na „przestępstwa przeciwko ludności”. Kim Dzong Un ostrzegł towarzyszy partyjnych przed podobnymi incydentami, grożąc represjami w przypadku podobnych zachowań.
Publiczne potępienie takiego zachowania w Korei Północnej jest rzadkie, ponieważ picie alkoholu jest powszechne i nie jest negatywnie postrzegane. Zwykle czystki przeprowadzane są dyskretnie, jednak w tym przypadku Kim Dzong Un zdecydował się na publiczne ukaranie urzędników, co jest sygnałem, że taka postawa nie zostanie tolerowana.
Należy również zauważyć, że Kim Dzong Un niedawno odwiedził bazę produkcji materiałów nuklearnych i instytut broni jądrowej, zapowiadając kontynuację programu rozwoju broni atomowej. Jego deklaracje odnosiły się do konieczności obrony przed „najbardziej okrutnymi wrogimi krajami”, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.
Choć prezydent USA Donald Trump wyraził chęć nawiązania dialogu z Pjongjangiem, nie jest pewne, czy północnokoreański przywódca będzie skłonny do kompromisów. Ostatnie negocjacje dotyczące denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, dlatego sytuacja nadal pozostaje napięta.
Rozwijana przez Kim Dzong Una polityka represji wobec nieprawidłowych zachowań urzędników oraz kontynuacja programu rozwoju broni atomowej budzi obawy na arenie międzynarodowej. Mimo prób dialogu, relacje między Koreą Północną a innymi krajami pozostają skomplikowane, co zwiększa niepewność dotyczącą przyszłości regionu.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.