Zakazać ekstremistów skrajnej prawicy. Nietypowa akcja społeczna wystartowała.
Jedną z głównych lekcji, jakie możemy wyciągnąć z czasów nazistowskich, jest to, że partie antykonstytucyjne nie powinny mieć możliwości nadużywania demokracji w celu obalenia jej samej. Dlatego też wydaje się konieczne podjęcie działań mających na celu zdelegalizowanie jednej z najpopularniejszych partii w Niemczech, czyli Alternatywy dla Niemiec (AfD).
Inicjatywa „W obronie ludzkiej godności – zakazać AfD teraz” cieszy się poparciem wielu ekspertów, aktywistów, stowarzyszeń społecznych oraz ośrodków doradczych. Ich celem jest zdobycie poparcia dla postulatu zdelegalizowania partii AfD wśród większości deputowanych w parlamencie w najbliższych tygodniach. Planowane są również protesty przeciwko AfD, między innymi podczas krajowej konferencji tej partii w Essen pod koniec czerwca.
Pomysł zdelegalizowania AfD budzi jednak wiele kontrowersji. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że zniszczyłoby to strukturę organizacyjną partii, pozbawiłoby ją państwowego finansowania i zdelegitymizowałoby ją w oczach społeczeństwa. Przeciwnicy z kolei wskazują, że taka procedura byłaby długa i wynik nie byłby pewny przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym.
W ostatnich latach AfD ewoluowała w partię skrajnie prawicową, szerzącą poglądy volkistowsko-rasistowskie, kpiącą z demokracji i atakującą państwo prawa. Dlatego też, zdaniem autorów kampanii, zakazanie działalności AfD jest nie tylko możliwe, ale także politycznie konieczne.
Należy jednak zauważyć, że działania te spotykają się z oporem ze strony licznych wyborców, którzy popierają AfD. Według sondażu Politbarometer z połowy czerwca, AfD mogłaby liczyć na 16 proc. poparcia, co czyniłoby ją drugą siłą w Bundestagu, po chadeckiej CDU/CSU.
W obliczu tych informacji, konieczne jest podjęcie mądrych i przemyślanych decyzji dotyczących ewentualnego zdelegalizowania AfD. Warto pamiętać o lekcjach historii i nie dopuścić do nadużywania demokracji przez partie antykonstytucyjne. Jednocześnie należy szanować wolę wyborców i robić wszystko, by budować pokojową i demokratyczną przyszłość dla Niemiec.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.