Polityka

Zakończenie negocjacji umowy handlowej między UE a Mercosur.

Na szczycie liderów państw Mercosur spotkała się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, aby omówić bardzo oczekiwaną umowę o wolnym handlu między UE a krajami Ameryki Południowej. Po 25 latach negocjacji, porozumienie ma otworzyć rynki Mercosur na europejskie technologie i surowce, konieczne do produkcji czystych technologii, w tym baterii.

Jednak, umowa budzi kontrowersje wśród europejskich rolników, którzy obawiają się konkurencji tanich produktów rolno-spożywczych z krajów takich jak Brazylia czy Argentyna. Sprzeciw wobec umowy wyraziły już Francja, Polska i Włochy, pomimo poparcia dla niej ze strony Kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Przed wejściem w życie umowa musi zostać ratyfikowana przez UE. Komisja Europejska zdecyduje, czy procedura ratyfikacji będzie wymagała zgody wszystkich parlamentów narodowych, czy też wystarczy większość kwalifikowana, czyli 15 z 27 krajów reprezentujących co najmniej 65 proc. populacji UE.

Umowa przewiduje stopniowe znoszenie lub obniżanie ceł na europejskie produkty, takie jak alkohole, wina i oliwa z oliwek, oraz ograniczenia importu na produkty wrażliwe, takie jak wołowina, drób i cukier. Roczny limit importu wołowiny z Mercosur do UE wyniesie tylko 99 tys. ton, co stanowi niewielki procent całkowitej konsumpcji mięsa w UE.

Umowa wprowadzi także mechanizmy ochrony, które pozwolą na wstrzymanie importu produktów rolnych w przypadku zakłóceń na rynku UE. Ponadto, tekst porozumienia zawiera zapisy dotyczące ochrony lasów oraz walki ze zmianami klimatycznymi.

Wprowadzone zmiany w tekście porozumienia są odpowiedzią na wcześniejsze obiekcje UE i mają na celu uwzględnienie różnych interesów i obaw związanych z umową o współpracy gospodarczej między UE a Mercosur. Ostateczna decyzja w sprawie przyjęcia umowy wciąż pozostaje niepewna.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *