Zakonnica aresztowana w związku z dochodzeniem przeciwko mafii
W ostatnich dniach włoska prasa doniosła o aresztowaniu zakonnicy, która pełniła rolę łączniczki między gangiem a jego członkami osadzonymi w więzieniu. Według informacji podanych przez prokuraturę w Brescii, kobieta pracowała jako wolontariuszka od 2010 r. w więzieniu San Vittore w Mediolanie, jak również w innych zakładach karnych, takich jak w Pawi i Rzymie.
Telewizja Rai news poinformowała, że zakonnica miała „duchową rolę”, która dawała jej swobodny dostęp do więźniów i umożliwiała utrzymywanie kontaktu z nimi. Dodatkowo, w trakcie dochodzenia ujawniono, że nie tylko zakonnica, ale także dwie inne osoby zatrzymane w ramach tej sprawy miały powiązania z włoskimi partiami politycznymi, w tym z Bracmi Włochów i Ligą.
Policja przeprowadziła naloty w kilku miastach w Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Kalabrii, a podczas operacji udało się zabezpieczyć 1,8 mln euro. Zarzuty wobec zatrzymanych obejmują m.in. wymuszenia, handel bronią i narkotykami, paserstwo, lichwę, pranie pieniędzy oraz przestępstwa podatkowe.
W przypadku byłego polityka Ligi chodziło między innymi o kupowanie głosów, natomiast związanemu z Braćmi Włochami mężczyźnie zarzucano udział w przestępczych działaniach. Trzeba także podkreślić, że 'Ndrangheta, grupa przestępcza z Kalabrii, jest jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych na świecie. Jej przychody z handlu kokainą zostały wykorzystane do rozszerzenia działalności nie tylko we Włoszech, ale także w innych krajach Europy.
Wcześniej w tym roku ponad 130 osób zostało zatrzymanych podczas skoordynowanych operacji na terenie kilku europejskich krajów, co dowodzi potęgi i zasięgu działalności 'Ndranghety. Cała sprawa odsłania niebezpieczne powiązania między światem przestępczym a światem politycznym we Włoszech, co stanowi poważne wyzwanie dla organów ścigania i wymaga podjęcia skutecznych działań aby powstrzymać te nielegalne działania.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.