
Zaskakująca nowość: Czy historia polskich ziem wymaga poprawek?
Celtowie słynęli z wielu praktyk religijnych, w tym z ofiarowania różnego rodzaju przedmiotów swoim bogom w wodach rzek, jezior, bagnach oraz innych trudno dostępnych miejscach w górach oraz rozpadlinach skalnych. Prof. Bartosz Kontny, dziekan Wydziału Archeologii UW oraz kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej, podkreśla znaczenie tego odkrycia, które jest pierwszym znanym rytualnym stanowiskiem jeziornym Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski.
To rewolucyjne odkrycie również ze względu na datowanie znalezisk na III wiek p.n.e., co wskazuje na obecność Celtów już wtedy na terenach Polski. O ile do niedawna sądzono, że Celtowie zamieszkujący ziemie Polski ograniczali się do obszarów od Anglii po Kotlinę Karpacką oraz od południowej Francji po Małopolskę i dorzecze Sanu, to teraz musimy zmienić tę wizję przeszłości. Odkrycie Celticznego rytuału ofiarnego na Kujawach w I wieku p.n.e. oraz znaleziska z III w. p.n.e. na terenie Polski sugerują, że Celtowie mogli być obecni na tych terenach znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono.
Celtowie, znani również jako Galowie, byli ludem indoeuropejskim o bardzo bogatej kulturze materialnej i duchowej. Ich praktyki religijne często łączyły się z naturą i odwiedzanymi miejscami, takimi jak wody. Ofiarowywanie przedmiotów bóstwom było dla nich ważnym sposobem na zachowanie harmonii z przyrodą oraz uzyskanie łaski i błogosławieństwa od swoich bogów.
Według prof. Kontnego, odkrycie takich rytualnych miejsc kultu pozwala nam lepiej zrozumieć wierzenia i praktyki Celtów, a także ich relacje z otoczeniem naturalnym. To także otwiera nowe możliwości badawcze i pozwala na zgłębienie tajemniczej historii tego tajemniczego ludu, który pozostawił po sobie wiele śladów w różnych zakątkach Europy.
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz inni eksperci z całego kraju będą kontynuować badania nad znaleziskami i odkrytymi miejscami kultu Celtów, aby poznać więcej tajemnic tej fascynującej kultury i lepiej zrozumieć historię naszego regionu. Odkrycie rytualnego stanowiska jeziornego Celtów na terenie Polski jest więc nie tylko ważnym krokiem w badaniach archeologicznych, ale także otwarciem nowego rozdziału w zrozumieniu naszej przeszłości i dziedzictwa kulturowego.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.