Gospodarka

Zaskakujące dane GUS dotyczące spadku aktywności konsumenckiej

Według danych GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2024 roku spadła o 3% w porównaniu do poprzedniego roku oraz o 5,7% w porównaniu do miesiąca poprzedniego. To znacznie więcej, niż oczekiwano na rynku, gdzie spodziewano się wzrostu o 2,2% rok do roku i spadku o 0,9% miesiąc do miesiąca. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących również zanotowała spadek o 2,2% rok do roku.

Analizując dane, można zauważyć, że Polacy bardziej oszczędzają na produktach takich jak odzież, meble, domowa elektronika oraz jedzenie. Niemal wszystkie kategorie produktów doświadczyły spadku sprzedaży, przy czym największe spadki zanotowano w odzieży i obuwiu (-12,5% rok do roku), meblach, AGD oraz RTV (-8% rok do roku) oraz żywności, napojach i wyrobach tytoniowych (-7,6% rok do roku). Jedyną kategorią, która odnotowała wzrost, były pojazdy mechaniczne zwiększając sprzedaż o 11,2% rok do roku i o 7,3% w porównaniu do sierpnia.

Tak duży spadek sprzedaży detalicznej może mieć istotny wpływ na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Analitycy mBanku sugerują, że wyniki te mogą być silnym argumentem za obniżką stóp procentowych, które do tej pory utrzymywały się na stałym poziomie. Aktualnie stopa referencyjna wynosi 5,75%, stopa depozytowa 5,25%, a stopa lombardowa 6,25%. Następne posiedzenie RPP zaplanowano na 5-6 listopada.

Ekonomiści banku ING określają nowe dane jako „duże negatywne zaskoczenie”, sugerując spowolnienie wzrostu konsumpcji w trzecim kwartale bieżącego roku. Z kolei eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważają rekordową determinację Polaków do oszczędzania, co może mieć wpływ na dalszy rozwój sytuacji gospodarczej. Badania koniunktury wskazują na utrzymanie się tendencji do oszczędzania w najbliższych miesiącach, co może wpłynąć na dalsze decyzje konsumenckie i inwestycyjne.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *