Zatrzymano siedem osób w związku z wyłudzaniem milionów z unijnych dotacji.
Zatrzymania mają związek ze śledztwem prowadzonym przez funkcjonariuszy szczecińskiego departamentu CBA w sprawie nadużyć finansowych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Według ustaleń śledczych, grupa firm uzyskała nieprawidłowo dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 30 mln zł dzięki fałszywym dokumentom i manipulacjom finansowym.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa wobec mienia o dużej wartości oraz fałszerstwa dokumentów. Jak ustalili śledczy, podejrzani celowo zawyżali koszty inwestycji, zakupów oraz usług, a następnie przedstawiali fałszywe faktury VAT. Środki, które miały być przeznaczone na rzeczywiste inwestycje, ostatecznie trafiały z powrotem na rachunek beneficjenta poprzez fikcyjne umowy pożyczek i inne działania mające na celu zatarcie śladów przestępstwa. W ramach procederu stworzono nawet spółkę zarejestrowaną w Estonii.
Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane, a wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe na kwotę blisko 900 tys. zł. Śledczy zapowiadają dalsze zatrzymania oraz kontynuację śledztwa w tej sprawie.
CBA uważa, że skomplikowany mechanizm finansowy wykorzystywany przez grupę przestępczą był zaplanowany i przemyślany, mający na celu wyłudzenie znacznych sum pieniędzy z funduszy publicznych przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości i ochronę środowiska. Dochodzenie w tej sprawie będzie kontynuowane, aby ustalić pełen zakres oszustw i doprowadzić sprawców do odpowiedzialności karnej.
CBA podkreśla, że walka z korupcją i nadużyciami finansowymi w instytucjach publicznych jest priorytetem i będzie konsekwentnie działać w celu wykrywania i eliminowania takich przestępstw.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.