Prawo

Zatrzymany dostawca fentanylu dla znanego „Ducha” z Żuromina

Akcja policji, która miała miejsce niedawno w Ostrowcu Świętokrzyskim, zakończyła się zatrzymaniem dwóch mężczyzn i jednej kobiety w wieku 32, 39 i 34 lat. Według ustaleń śledczych, trójka ta prowadziła nielegalny handel lekami, w tym opioidowymi i benzodiazepinami, wysyłając je za granicę oraz w całej Polsce za pomocą przesyłek pocztowych.

W trakcie przeszukań, które odbyły się w kilku miejscach (w tym w jednym z magazynów), policja zabezpieczyła ponad kilkaset opakowań środków opioidowych, takich jak systemy plastrów transdermalnych z morfiną oraz oxykonit. Ponadto, znaleziono również klonazepam, alprazolam, buprenorfin, estazolam i lorafen. Oprócz leków, policja skonfiskowała zapiski handlarzy, telefony komórkowe, laptopy oraz 30 tysięcy złotych w gotówce.

Jak podaje mazowiecka policja, jedna z zatrzymanych osób była dostawcą plastrów z fentanylem i innych leków opioidowych dla głównego podejrzanego w tej sprawie, znanego jako „Duch” z Żuromina. Cała trójka została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie przedstawiono im zarzuty działań w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez prowadzenie wysyłkowej sprzedaży leków opioidalnych, co grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Warto wspomnieć, że już wcześniej policja zatrzymała 55-letniego Jarosława D., znanego jako „Duch”, który zajmował się handlem fentanylem w Żurominie i okolicach. Razem z nim zatrzymano trzy inne osoby.

Oprócz tego, pod koniec lipca policja zatrzymała dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat, podejrzanych o udział w handlu fentanylem. Jednak największe poruszenie wzbudziła sprawa poznańskiej lekarki, która została zatrzymana za handel receptami na opioidy. Współpracujący z nią mężczyzna wykupił ponad 1600 opakowań leków o łącznej wartości około 450 tysięcy złotych.

Fentanyl, 50 razy silniejszy od morfiny, jest silnym opioidowym lekiem przeciwbólowym, który można otrzymać wyłącznie na receptę. Niestety, staje się coraz popularniejszym narkotykiem w Polsce. Dlatego od czerwca Centrum e-zdrowia monitoruje codziennie preskrypcję leków psychotropowych i narkotycznych, w tym fentanylu. W ostatnich latach zanotowano wiele przypadków zatruć fentanylem, co skutkowało tragicznymi zgonami.

Policja prowadzi wiele postępowań związanych z fentanylem, a liczba podejrzanych w tych sprawach ciągle rośnie. Mimo to należy podkreślić, że problem fentanylu stanowi tylko niewielki odsetek całości rynku narkotykowego w Polsce. Warto pamiętać, że walka z handlem narkotykami jest jednym z priorytetów służb policyjnych, które na co dzień podejmują liczne akcje mające na celu zapobieganie przestępczości narkotykowej.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *