Świat

Zawieszenie broni w Izraelu opóźnione z powodu ostatniej decyzji.

Jak donosi portal Times of Israel, według rządu Hamas, wbrew tamtejszej umowie, „doprowadziło do żądania prawa do wybrania przestępców do zwolnienia”. Z kolei zgodnie z projektem umowy, do którego dotarła wspomniana strona internetowa, do uwolnienia przeznaczeni byliby więźniowie z listy zaakceptowanej przez obie strony.

Izraelskie więzienia obecnie są miejscem odbywania kary przez terrorystów skazanych za morderstwa i zamachy bombowe.

Innym punktem sporu mógł być stopniowy odchód sił izraelskich z tzw. korytarza filadelfijskiego – jak zauważył „starszy dyplomata” w rozmowie z portalem. Korytarz filadelfijski to obszar przy granicy między Strefą Gazy a Egiptem.

Dyplomata zaznaczył, że siły izraelskie pozostaną w korytarzu „przez cały pierwszy etap trwania umowy, który trwa 42 dni”. Wojsko będzie tam stacjonować w takiej samej liczbie, choć rozlokowane będzie inaczej, między posterunki, patrole, punkty obserwacyjne i jednostki kontroli.

Warto dodać, że dopiero po upływie 16 dni obowiązywania porozumienia rozpoczną się negocjacje dotyczące zakończenia konfliktu. Jeśli Hamas nie wyrazi zgody na żądania Izraela, armia pozostanie w korytarzu również 42. i 50. dnia.

Zgodnie z projektem umowy Izrael ma stopniowo redukować swoją obecność w korytarzu filadelfijskim w pierwszym etapie, zgodnie z wyznaczonymi mapami i warunkami umowy. Następnie, w 42 dniu, armia rozpocznie wycofywanie się z tego obszaru, które ma zakończyć się nie później niż 50. dnia.

W ramach pierwszego etapu palestyńskie grupy terrorystyczne miałyby uwolnić 33 uprowadzonych Izraelczyków. Ponadto Izrael miałby stopniowo wycofać swoje siły z zaludnionych obszarów Strefy Gazy, włączając w to tzw. korytarz Netzarim. Wojsko przeniosłoby się na obszar przygraniczny sięgający 700 metrów w głąb Strefy.

Na koniec, graniczne przejście Rafah między Egiptem a Strefą Gazy miałoby zostać otwarte dla rannych i cywilów po uwolnieniu wszystkich izraelskich zakładników.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *