Prawo

Zbliża się ogłoszenie wyroku wznawiającego proces morderstwa premiera i jego żony

Sprawa dotycząca zbrodni, w której ofiarą padł Piotr Jaroszewicz, premier PRL, i jego żona Alicja Solska-Jaroszewicz, wstrząsnęła opinią publiczną na początku lat 90. Zabójstwo małżeństwa Jaroszewiczów, które miało miejsce w ich domu w Aninie w 1992 r., jest jedną z najbardziej bulwersujących zbrodni w historii Polski.

Podczas rozprawy, która trwała ponad pięć godzin, obrońcy oskarżonych postawili tezę o „wyreżyserowanym” postępowaniu, „polowaniu” na głównego oskarżonego, Roberta S., oraz o „bujnej fantazji” prokuratury. Obrońcy domagali się uniewinnienia wszystkich trzech oskarżonych w tej sprawie, twierdząc, że działania prokuratury były skierowane na złamanie niewinnego człowieka.

Prokuratura zaś zażądała kary dożywocia dla Roberta S. oraz kar pozbawienia wolności dla Dariusza S. i Marcina B. Wszyscy oskarżeni byli członkami tzw. gangu karateków, który dokonał wielu napadów rabunkowych w latach 90. Prokuratura twierdziła, że Robert S. był odpowiedzialny za uduszenie Piotra Jaroszewicza i zastrzelenie jego żony, jak również za inne zbrodnie.

Obrońcy podnosili słabości wersji przedstawionej przez prokuraturę, wskazując na brak jednoznacznych dowodów oraz na sprzeczności w aktach oskarżenia. Podkreślali także, że postępowanie dowodowe było „wyreżyserowane” i miało na celu jedynie obciążenie oskarżonych. Obrona kwestionowała m.in. hipotezę o obezwładnieniu psa Jaroszewiczów luminałem podanym w kiełbasie, uważając ją za mało wiarygodną.

W toku rozprawy ponownie pojawił się także wątek polityczny, związany ze skradzionymi skoroszytami pamiętnika prezesa. Prokuratura starała się obalić teorie obrony, argumentując, że są one pozbawione merytorycznych podstaw i opierają się na osobistych atakach.

Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku na 22 listopada. Ostateczna decyzja w sprawie zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów oraz innych oskarżeń będzie miała istotne znaczenie dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *