Zespół śledczy badający wybory kopertowe: Investigative unit scrutinizes top PiS officials
Z informacji przekazanych przez radio RMF FM oraz potwierdzenia rzecznika Prokuratury Okręgowej w Warszawie wynika, że stołeczna „okręgówka” zwróciła się do Prokuratury Regionalnej o powołanie specjalnego zespołu śledczego w związku z przekazanymi materiałami przez sejmową komisję śledczą. Zespół ten będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie analizy materiałów oraz przeprowadzenie ponadprzeciętnej ilości czynności procesowych, które znacząco przekraczają możliwości jednego prokuratora.
23 października do prokuratury wpłynęły zawiadomienia dotyczące „szeregu przestępstw popełnionych w związku z organizacją przedmiotowych wyborów”, w których według komisji śledczej miało uczestniczyć 19 osób, m.in. były premier Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, były minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz członkowie zarządu Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przeprowadziła analizę legalności, prawidłowości oraz celowości działań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Komisja odbyła 26 posiedzeń, na których przesłuchano 33 świadków i biegłych.
Warto zauważyć, że wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego ze względu na panującą epidemię COVID-19. Jednakże z powodu braku odpowiednich instrumentów, głosowanie nie mogło się odbyć w planowanym terminie. Ostatecznie wybory przeprowadzono 28 czerwca (I tura) w lokalach wyborczych.
Cała operacja zorganizowania wyborów korespondencyjnych miała wiązać się z kosztem co najmniej 90 mln zł. Cała sprawa budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem śledztwa prokuratorskiego, które ma na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z prawidłowością przeprowadzonych działań i ewentualnymi przestępstwami popełnionymi w związku z organizacją wyborów kopertowych.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.