Prawo

Zespół śledczych bada wpływ Hermesa na wybory

Zespół śledczych w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie pod przewodnictwem Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka został powołany do zbadania sprawy dotyczącej rzekomego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych związanych z zakupem i użytkowaniem oprogramowania Hermes przez Prokuraturę Krajową w latach 2020-2023. Czterech prokuratorów, w tym wiceszef jednostki prokur. Damian Mirecki, zostało przydzielonych do zespołu, który ma zbadać zarzuty dotyczące wyrządzenia szkody majątkowej Skarbowi Państwa w wielkich rozmiarach.

Prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej, poinformował, że postępowanie zostało wszczęte na podstawie zawiadomień z Najwyższej Izby Kontroli, które sugerowały możliwość popełnienia przestępstw związanych z nabyciem oprogramowania Hermes. Pierwsze zawiadomienie dotyczyło rzekomej szkody majątkowej oraz niedopełnienia obowiązku przeprowadzenia odpowiednich analiz przed zakupem, natomiast drugie dotyczyło utajnienia dokumentu księgowego przed kontrolerami NIK podczas kontroli budżetowej w 2023 roku.

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo od marca ubiegłego roku, w którym ustalono, że Prokuratura Krajowa zakupiła system Hermes za kwotę 15,56 mln zł. Oprogramowanie to miało służyć jako narzędzie wspomagające analizę kryminalną poprzez gromadzenie informacji z otwartych źródeł internetowych. W okresie od stycznia 2021 roku do marca 2024 roku wykonano przy użyciu Hermes 398 analiz kryminalnych.

Jak donoszą źródła, w listopadzie i grudniu 2023 roku system Hermes był wykorzystywany do przygotowania analiz dla Prokuratora Generalnego w związku z protestami wyborczymi po październikowych wyborach parlamentarnych. Choć celem było zidentyfikowanie potencjalnych nieprawidłowości związanych z procesem wyborczym, wyniki tej analizy ostatecznie nie zostały wykorzystane w postępowaniu przed Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

NSO Group Technologies Ltd., izraelska firma znana z produkcji oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, była producentem i dostawcą oprogramowania Hermes. Cała sprawa wzbudziła spore kontrowersje i jest obecnie przedmiotem szczegółowego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *