
Zespół śledczych bada wpływ Hermesa na wybory
Zespół śledczych w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie pod przewodnictwem Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka został powołany do zbadania sprawy dotyczącej rzekomego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych związanych z zakupem i użytkowaniem oprogramowania Hermes przez Prokuraturę Krajową w latach 2020-2023. Czterech prokuratorów, w tym wiceszef jednostki prokur. Damian Mirecki, zostało przydzielonych do zespołu, który ma zbadać zarzuty dotyczące wyrządzenia szkody majątkowej Skarbowi Państwa w wielkich rozmiarach.
Prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej, poinformował, że postępowanie zostało wszczęte na podstawie zawiadomień z Najwyższej Izby Kontroli, które sugerowały możliwość popełnienia przestępstw związanych z nabyciem oprogramowania Hermes. Pierwsze zawiadomienie dotyczyło rzekomej szkody majątkowej oraz niedopełnienia obowiązku przeprowadzenia odpowiednich analiz przed zakupem, natomiast drugie dotyczyło utajnienia dokumentu księgowego przed kontrolerami NIK podczas kontroli budżetowej w 2023 roku.
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie prowadzi śledztwo od marca ubiegłego roku, w którym ustalono, że Prokuratura Krajowa zakupiła system Hermes za kwotę 15,56 mln zł. Oprogramowanie to miało służyć jako narzędzie wspomagające analizę kryminalną poprzez gromadzenie informacji z otwartych źródeł internetowych. W okresie od stycznia 2021 roku do marca 2024 roku wykonano przy użyciu Hermes 398 analiz kryminalnych.
Jak donoszą źródła, w listopadzie i grudniu 2023 roku system Hermes był wykorzystywany do przygotowania analiz dla Prokuratora Generalnego w związku z protestami wyborczymi po październikowych wyborach parlamentarnych. Choć celem było zidentyfikowanie potencjalnych nieprawidłowości związanych z procesem wyborczym, wyniki tej analizy ostatecznie nie zostały wykorzystane w postępowaniu przed Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
NSO Group Technologies Ltd., izraelska firma znana z produkcji oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, była producentem i dostawcą oprogramowania Hermes. Cała sprawa wzbudziła spore kontrowersje i jest obecnie przedmiotem szczegółowego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.