
Zjazd parlamentarzystów i członków Senatu z okazji tysiąclecia koronacji pierwsi monarchowie Polski.
W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej Bolesław Chrobry został uroczyście koronowany na pierwszego króla Polski. To wydarzenie, które miało miejsce najprawdopodobniej w Wielkanoc, miało ogromne znaczenie dla historii Polski. Chrobry zmarł kilka miesięcy po koronacji, a na jego miejsce koronowany został Mieszko II Lambert. Organizację obchodów milenijnych w Gnieźnie zainicjował prezydent Andrzej Duda, który skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w tej sprawie.
W ramach obchodów milenium, planowane jest wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, które odbędzie się w Hali im. Mieczysława Łopatki. Podczas wydarzenia planowane są wystąpienia marszałka Sejmu, marszałek Senatu, prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Donalda Tuska. Odczytana zostanie również okolicznościowa uchwała, podkreślająca znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta dla historii Polski.
Marszałek Sejmu podkreślił, że milenium jest okazją do hucznego święta państwowości Polski. Zgromadzenie posłów i senatorów to nieformalne, wspólne zebranie wszystkich parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej w określonym miejscu i czasie, obradujące pod przewodnictwem marszałka Sejmu, marszałka Senatu lub innych osób. Nie jest to jednak konstytucyjny organ państwa.
Obchody milenijnego jubileuszu koronacji dwóch pierwszych królów Polski będą trwać przez cały rok, a wiele wydarzeń historycznych, kulturalnych i sportowych jest zaplanowanych w Gnieźnie. Na szczególną uwagę zasługuje Festiwal Kultury Słowiańskiej – Koronacja Królewska oraz XII Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się pod hasłem „Odwaga pokoju. Chrześcijanie razem dla przyszłości Europy”.
Wydarzenia sportowe towarzyszące obchodom milenijnym będą obejmować m.in. najstarszy półmaraton w Polsce, Bieg Lechitów. Wszystkie te wydarzenia mają na celu upamiętnienie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, oraz uczczenie dziedzictwa i tradycji Polski jako państwa wielowiekowej historii. Gniezno, jako miejsce koronacji pierwszych królów Polski, odgrywa tutaj szczególną rolę i zapewne będzie miejscem wielu emocjonujących i podniosłych wydarzeń w tym wyjątkowym roku.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.