Prawo

Zmiany w przepisach dotyczących konfiskacji samochodów pijanym kierowcom. Co się zmieni? WIDEO

Ostatnio wprowadzone przepisy dotyczące obowiązkowej konfiskacji samochodów nietrzeźwym kierowcom spotkały się z falą kontrowersji. Pomimo początkowych dobrych intencji, okazało się, że tekst prawa został napisany w sposób niedopracowany – zauważył minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Z tego powodu planowana jest nowelizacja, która pozwoli sądom na elastyczniejsze podejście w kwestii konfiskaty pojazdów.

Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nietrzeźwi kierowcy z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi są zagrożeni utratą swojego samochodu, niezależnie od tego, czy spowodowali wypadek drogowy czy nie. Przy stężeniu alkoholu od 0,5 do 1 promila sąd może, ale nie musi orzec konfiskatę pojazdu. Natomiast w przypadku recydywy drogowej sąd może zdecydować o przepadku pojazdu niezależnie od stężenia alkoholu we krwi.

Aktualne przepisy zakładają, że policja może tymczasowo zająć auto na okres do siedmiu dni, a następnie prokurator podejmie decyzję o zabezpieczeniu mienia, a sąd podejmie ostateczną decyzję o konfiskacie pojazdu. Jednakże planowana nowelizacja ma na celu wprowadzenie większej elastyczności, dając sądom możliwość zastosowania innych środków sankcji wobec nietrzeźwych kierowców.

Alternatywą dla konfiskaty pojazdu może być na przykład nałożenie na kierowcę wysokiego zadośćuczynienia na rzecz Funduszu Sprawiedliwości. W ten sposób, zamiast utraty pojazdu, winowajca mógłby zapłacić finansowy wymiar sprawiedliwości za swoje przewinienie.

W efekcie planowanej nowelizacji, sądy będą miały większe pole manewru w stosowaniu sankcji wobec nietrzeźwych kierowców, co pozwoli na bardziej sprawiedliwe i proporcjonalne reagowanie na popełnione przestępstwa drogowe. Ostateczna decyzja o konfiskacie pojazdu będzie nadal należała do sądów, jednakże będą one miały możliwość rozważenia innych środków karania, co pozwoli na bardziej adekwatne reagowanie w konkretnej sytuacji.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.

Pokaż więcej

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu

Stowarzyszenie Ochrony Biznesu zrzesza ze sobą osoby prywatne oraz firmy. STO prowadzi strony MojPrawnik24.pl oraz Ekonomia365.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *