
Znalezione skarby Czartoryskich na Podkarpaciu: Fascynująca historia odkrycia.
Pałac w Sieniawie, będący własnością Skarbu Państwa, został niedawno poddany remontowi i przystosowany do funkcji hotelowo-restauracyjnej. Nowi zarządcy postanowili również przeprowadzić badania archeologiczne na terenie pałacu, co wzbudziło duże zainteresowanie i podniecenie wśród naukowców i miłośników historii.
Prace archeologiczne rozpoczęły się tydzień temu i prowadzone są pod okiem Arkadiusza Telegi i Jakuba M. Niebylskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym „Zasanie”. Pałac w Sieniawie ma bogatą historię, związana jest między innymi z rodzinami Sieniawskich i Czartoryskich. To właśnie tutaj, według legendy, przebywała „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, a w jego zbiorach przechowywane były tak znaczące dzieła sztuki, jak „Damę z gronostajem” czy „Portret młodzieńca”.
Podczas prac archeologicznych natrafiono na cenne znaleziska, w tym komplet srebrnych sztućców i dwie srebrne, zdobione szkatułki, z których jedna miała być potencjalnie cukiernicą, a druga puzderkiem na drobiazgi. Znaleziska te są bardzo dobrze zachowane i sugerują, że mogły zostać schowane w skórzanym worku. Istnieje również teoria, że srebrne artefakty zostały ukryte w obliczu zbliżającego się zagrożenia, być może w czasie II wojny światowej, gdy do Sieniawy zbliżali się Niemcy.
Odnalezione przedmioty są teraz właśnością Muzeum w Przeworsku, ale ich odkrycie wzbudza wiele pytań i spekulacji dotyczących ich historii i sposobu, w jaki trafiły do ziemi. Badania archeologiczne w Sieniawie będą kontynuowane, a naukowcy mają nadzieję odkryć jeszcze wiele interesujących artefaktów związanych z bogatą przeszłością tego miejsca. Pałac w Sieniawie kryje w sobie wiele tajemnic i historii, które mogą rzucić nowe światło na dzieje rodu Sieniawskich i Czartoryskich.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.