Zwiększona kontrola nad dostępem do fentanylu.
Minister, której wypowiedź została przedstawiona w sobotnim materiale stacji telewizyjnej, podkreśliła, że w czasie pandemii wprowadzono do systemu prawnego teleporady, a wraz z nimi tzw. receptomaty. Niestety, jak stwierdziła, nie zostały one wprowadzone w sposób wystarczająco szczelny, co wymaga teraz poprawek. Dwa miesiące temu poleciła zespołowi ministerstwa zdrowia opracowanie zasad i definicji, np. dotyczących badania przy teleporadzie, co wydaje się niezbędne, ponieważ obecny stan prawny pozostawia wiele luk.
Minister wskazała również na konieczność wdrożenia stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. Od poniedziałku będzie działał codzienny system monitorowania preskrypcji opioidów, w tym fentanylu, co pozwoli reagować na nieprawidłowości i trendy, oraz współpracować z organami ścigania.
Policja poinformowała natomiast, że od stycznia 2022 roku do połowy kwietnia 2024 roku zabezpieczono 252,2 g fentanylu i jego pochodnych. Jest to niewielka ilość w porównaniu do 21 ton środków odurzających zabezpieczonych przez policję w ubiegłym roku. O ile głównym źródłem fentanylu jest nielegalny obrót poprzez fałszywe recepty lub kradzież leku, istnieje również ryzyko, że substancja ta może pochodzić z przemytu.
Policja informuje, że w związku z fentanylem prowadzono 20 postępowań przygotowawczych, w których ustalono 22 podejrzanych. Niemniej jednak, liczba tych postępowań stanowi znikomy odsetek w całym rynku narkotykowym w Polsce. Tylko w 2023 roku policja wszczęła 37 728 postępowań dotyczących narkotyków, co wskazuje na skalę problemu. Trzeba podjąć działania zarówno w zakresie monitoringu i reagowania na nieprawidłowości, jak i w zakresie działań prewencyjnych, aby ograniczyć dostęp do nielegalnych substancji odurzających.
Zdjęcie główne artykułu pochodzi ze strony tvp.info.